Kurs doskonalący dla ratowników medycznych za 120 punktów (KDRM) to szkolenie, które każdy ratownik medyczny powinien odbyć w swojej karierze zawodowej raz na pięć lat. Celem kursu jest odświeżenie wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego oraz podniesienie kompetencji zawodowych ratowników medycznych. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące kursu KDRM: jak można zapisać się na kurs, jak wyglądają zajęcia oraz egzamin, a także co daje pozytywne ukończenie kursu.


 

Jak się zapisać kurs doskonalący dla ratowników medycznych (KDRM) za 120 punktów?

Jeśli na kurs KDRM zgłaszasz się indywidualnie, należy zgłosić się najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem planowanego kursu. Maksymalna liczba miejsc na kursie wynosi 30, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 

 

W przypadku zgłaszania grupy, należy uzgodnić termin najwcześniej jak to możliwe, a minimalny czas jaki jest potrzebny na zgłoszenie kursu doskonalącego dla ratowników medycznych to 60 dni. W takim przypadku wymagane jest również przesłanie do nas dokumentu potwierdzającego użyczenie sali, w której ma się odbyć kurs.



Ile kosztuje kurs KDRM?

Aktualny cennik znajdziesz na naszej stronie w zakładce TERMINY KURSÓW, a także kontaktując się z nami telefonicznie lub mailowo.

 

W przypadku grupy zadatek w wysokości 10% wartości kursu należy uiścić najpóźniej 60 dni przed rozpoczęciem kursu. W przypadku osoby indywidualnej prosimy o wpłatę zadatku w wysokości 10% wartości kursu do 7 dni od momentu zapisania się na kurs. 



Czy dostanę fakturę?

Oczywiście. Faktura zostanie wystawiona w dniu otrzymania całej płatności za kurs i będzie wysłana na podany adres e-mail.



Czego można się spodziewać na kursie KDRM?

Kurs KDRM trwa 6 dni. każdego dnia realizowanych jest 8 godzin lekcyjnych. Podczas kursu najpierw prowadzone są zajęcia teoretyczne, a następnie praktyczne. 

 

W trakcie zajęć praktycznych ćwiczone są scenki w oparciu o szkolenia ALS, PALS, ITLS. Skupiamy się przede wszystkim na przypadkach, które pojawiają się podczas realizacji wyjazdów ZRM. Dokładnie omawiamy każdy przypadek, a następnie wspólnie go analizujemy, wyciągamy wnioski i zastanawiamy się, co można poprawić, a co zmienić. Dzięki temu przekazywana wiedza nie tylko na dłużej zostanie w pamięci, ale też pozwoli poszerzyć perspektywę i poznać nowe możliwości działania w konkretnej sytuacji.



Czy dostanę materiały dodatkowe?

Na kursie KDRM uczestnicy mają dostęp do materiałów edukacyjnych w formie elektronicznej oraz poprzez dopuszczenie do zamkniętej grupy na Facebooku. 



Co jeszcze muszę wiedzieć o kursie KDRM?

Ponieważ podczas kursu jest sporo zajęć praktycznych, uczestnicy powinni ubrać się wygodnie, w ubrania, które nie będą krępowały ruchów: najlepiej w dres i buty sportowe.

 

Należy również wziąć coś do pisania, zeszyt lub notatnik oraz nośnik danych (pendrive). W trakcie kursu otrzymasz materiały szkoleniowe, ale zawsze warto robić własne notatki - to pomaga w zapamiętywaniu!

 

Pomiędzy lekcjami przewidziane są przerwy, w tym jedna obiadowa. Oferujemy także darmowy bufet kawowy dla kursantów. 



Kto może uczestniczyć w kursie KDRM?

W kursie KDRM może uczestniczyć każdy ratownik medyczny, który posiada wymagane kwalifikacje i certyfikaty, a także wykazuje zainteresowanie rozszerzeniem swojej wiedzy i umiejętności w zakresie ratownictwa medycznego. Wymagane dokumenty to m.in. aktualny certyfikat ratownika medycznego, aktualne pozwolenie na wykonywanie zawodu ratownika medycznego oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu PALS/ALS/ITLS. Należy również wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.



Kto może być instruktorem kursu KDRM?

Osoba prowadząca kurs KDRM musi być Lekarzem Systemu, Pielęgniarką Systemu lub Ratownikiem Medycznym z minimum 5-letnim doświadczeniem w wykonywaniu Medycznych Czynności Ratunkowych w Zespołach Wyjazdowych Państwowego Ratownictwa Medycznego ZRM.

 

Ilu instruktorów potrzeba na kursie KDRM? 

W trakcie części praktycznej kursu KDRM musi być co najmniej jeden instruktor na każde 10 uczestników. Maksymalna liczba uczestników to 30, co oznacza, że w takim przypadku na kursie powinno być trzech instruktorów.



Jak wygląda egzamin na zakończenie kursu?

Po zakończeniu kursu KDRM odbywa się egzamin, który składa się z testu teoretycznego oraz oceny praktycznej, w której ratownicy medyczni muszą wykazać swoje umiejętności i zdolności w praktycznych sytuacjach. Egzamin oceniają wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie ratownictwa medycznego. 



Co daje zdanie egzaminu z kursu KDRM?

Pozytywny wynik egzaminu upoważnia ratownika medycznego do uzyskania certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu doskonalącego dla ratowników medycznych za 120 punktów (KDRM).



Podsumowując, kurs doskonalący dla ratowników medycznych za 120 punktów (KDRM) to niezbędne szkolenie dla każdego ratownika medycznego, który chce podnieść swoje kwalifikacje oraz doskonalić swoje umiejętności. W jego trakcie uczestnicy poznają najnowsze techniki oraz metody postępowania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu szkoleniu uczestnicy nabierają pewności siebie i umiejętności niezbędnych do skutecznego działania w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Pozytywny wynik egzaminu końcowego upoważnia do uzyskania certyfikatu, potwierdzającego ukończenie kursu KDRM.  

 

 

Ukończenie kursu jest obowiązkowe dla każdego Ratownika Medycznego raz na 5 lat.